-->-->-->-->-->-->-->--> -->-->-->-->-->-->-->-->-->-->-->-->-->-->-->

Rekrutacja

Licznik online

ministat liczniki.org

Goście online

Naszą witrynę przegląda teraz 193 gości 

Licznik odsłon

Odsłon : 496746

, Powered by Joomla!
Mała Ojczyzna PDF Drukuj Email

Konkurs fotograficzny „Jesień na wsi” rozstrzygnięty!

20 grudnia 2010 r. p. dyr Krystyna Marczak wręczyła nagrody za najlepsze zdjęcia. I miejsce zajęły ex aequo Paulinka Gabrysch i Małgosia Gładys, II miejsce zajęła Konstancja Kozak ,III miejsce Dominika Gsabrysch, wyróżnienia otrzymały Joanna Gładys i Marysia Drewniak. Serdeczne gratulacje.
Paulinka Gabrysch, Małgosia Gładys i Konstancja Kozak odebrały również podziękowania za udział w plenerze fotograficznym „Borem,lasem” i przekazanie zdjęć wykonanych w czasie tego pleneru na licytację.
Również uczennice, które reprezentowały naszą szkołę w finale programu „Janko Muzykant” i zdobyły dla nas certyfikat otrzymały z rąk Pani dyr. podziękowania.

JESIEŃ NA WSI - NAGRODZONE ZDJĘCIA

ROZDANIE NAGRÓD

10 grudnia koło regionalne uczestniczyło w finale programu „Janko Muzykant”. Uroczystość odbyła się w Opolu w filii MDK w Nowej Wsi Królewskiej.
Nasze koleżanki godnie reprezentowały szkołę zdobywając certyfikat. Możemy się teraz pochwalić dużą wiedzą o zabytkach, historii i współczesności Opola.

17 listopada koło regionalne uczestniczyło w II wyprawie do Opola. Tym razem zwiedzaliśmy Bazylikę Katedralną Podwyższenia Krzyża Świętego- pierwszy kościół w tym miejscu wzniósł Bolesław Chrobry ok. 1005. 
Bp wrocławski Klemens przekazał kościołowi relikwię Krzyża Świętego, od którego świątynia wzięła wezwanie. W 1232 kościół podniesiono do rangi kolegiaty. Pod koniec XIII w. wzniesiono nową wczesno

gotycką bazylikę, którą po pożarze w 1415 odbudowano do końca XV w. w stylu gotyckim.

Wzniesiono wtedy prezbiterium, halowy korpus główny i dolne partie wież oraz trzy kaplice: Trójcy Świętej (w której został pochowany ostatni książę opolski Jan II Dobry), św. Jadwigi i św. Anny. W 1702 z Piekar Śląskich przywieziono cudowny obraz Matki Bożej, czczony odtąd jako Obraz Matki Bożej Opolskiej, koronowany 21 czerwca 1983 przez papieża Jana Pawła II na Górze Świętej Anny.
W 1899 nadbudowano wieże w stylu neogotyckim o wysokości 73 m. Bazylika mniejsza od 1934, prokatedra 1945-1972, katedra od 28 czerwca 1972.

Drugim zwiedzanym zabytkiem był Kościół pw. Świętej Trójcy. Budowla utrzymana w stylu gotyckim, posiada późnorenesansowe szczyty oraz barokowe wnętrze. Kościół wybudowany w XIII wieku przez franciszkanów spłonął. W 1309 roku wzniesiono na jego miejscu nowy kościół halowy, a także kaplicę św. Anny. W kościele znajdują się szczątki Piastów Opolskich. Obecnie kościół parafialny. Tuż obok świątyni znajduje się klasztor franciszkanów.

Mieliśmy również okazję wysłuchać ciekawych opowieści na temat rynku ratusza.

Rynek w Opolu zachował średniowieczny kształt, typowy dla ówczesnych miast tego regionu.

Początkowo zabudowa była drewniana, co sprzyjało rozprzestrzenieniu się pożarów, więc już od XIV wieku zaczęły pojawiać się domy murowane. W tym też okresie w mieście pojawił się ratusz, który z drewnianego domu kupieckiego stał się siedzibą władz i został przebudowany przy użyciu cegieł.

Po licznych przebudowach, spowodowanych pożarami, ratusz zyskał kształt wzorowany na budynkach weneckich. W 1933, po rozebraniu przylegających do niego kamienic, runęła wieża ratuszowa. Odbudowano ją w nieco innym stylu, do budynku ratusza dobudowano też południowe skrzydło, wzbogacone arkadami.

Ostatnim punktem wyprawy był warsztaty  muzyczne  które poprowadziła z  nami pani Daria Pakosz absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, nauczycielka śpiewu i wokalistka z wieloletnim doświadczeniem scenicznym.

Na dworcu kolejowym przeżyliśmy przygodę. Okazało się, że wszystkie pociągi mają spóźnienia. Nasz szynobus też. Uszkodzony został informatyczny system sterowania ruchem. Kolejarze musieli sterować ręcznie bez pomocy komputerów. Na szczęście nasz pociąg spóźnił się tylko 30 min. Pasażerowie, którzy jechali do Białegostoku czekali 200 min.